Datum registrace: 01. 09. 2016
Martin Pavek
Sebekoučink
Zahájení: 02.11.2024
Ukončení: 30.11.2024
Cíl: Žít zdravě
Zaplacený cyklus je přístupný do 2. 12. 2024
Získané body
Počítadlo pohybu
Můj pohyb | |
---|---|
Chůze: | 0 km |
Kolo: | 0 km |
Cvičení: | 0 h 0 min |
Všichni uživatelé | |
Chůze: | 136737.40 km |
Kolo: | 66650.70 km |
Cvičení: | 5686 h 57 min |
Přátelé
Počet přátel: 9
Jak požádat o přátelství
Lektoři
Jak si přidat lektora
Martin Pavek
Jak psát blog?Výzva č. 41: Jděte na to pestře
13. 10. 2019
Pestrý jídelníček založený na kvalitních potravinách je zárukou kvality a vyváženosti. Pokud budeme pravidelně zařazovat kvalitní potraviny ze všech potravinových kategorií, docílíme toho, že z jídelníčku získáme všechny potřebné živiny, nebude nám nic chybět a naopak ani nic přebývat, jak se může snadno stát u jednostranně založených jídelníčků.
Spojení Jím pestře může být ale pro někoho abstraktním pojmem a nebude vědět, co si pod tím představit. Výživové trendy, jako je například vegetariánství, veganství, raw strava nebo strava bezlepková nám na první pohled nabízejí o poznání jednodušší řešení. Říkají nám vynechejte maso, veškeré živočišné potraviny, vše, co je tepelně zpracované nebo vše, co obsahuje lepek. Jak prosté a jednoduché!
Nicméně, jak už bylo řečeno, z nutričního hlediska už to taková sláva není a reálně si poskládat plnohodnotný jídelníček s takto omezeným výběrem už dá opravdu zabrat.
Proto bychom na to měli jít zcela jinak! Neuchylujme se k omezujícím výživovým směrům a trendům, ale právě naopak, jezme vše, v rozumném množství a střídejme to. Samozřejmě je řeč o kvalitních potravinách, které by vždy měly tvořit základ našeho jídelníčku. Pokud to tak ale opravdu bude, můžete si s klidem čas od času dovolit i nějakou tu "méně vhodnou" potravinu a určitě vám to neublíží.
Trend pestrého jídelníčku se sice na první pohled může zdát trochu abstraktním a hůře uchopitelným, ale je to jen o zvyku. Zpočátku je potřeba nad jídelníčkem trochu více přemýšlet a více se tomu věnovat (což však platí u všech trendů), časem se ale pestrý jídelníček stane samozřejmou součástí vašeho života. A věřte, že to bude mnohem příjemnější způsob než některý zprvu jednoduše se tvářících "omezujících" trendů.
Tak s chutí do toho! Inspirujte se pro začátek našimi radami v článku a přehledném taháku. Vytiskněte si úkolníček a splňte ho alespoň na 75 %, nemusíme být vždy hned 100%.
Skvělým pomocníkem při sestavování pestrého vyváženého jídelníčku je také program Sebekoučink. Jednak za vás ohlídá, jestli je váš jídelníček vyvážený z hlediska zastoupení základních i některých rizikových živin a zároveň se v něm můžete inspirovat. Prohlédněte si seznam potravin v databázi, projděte si jednotlivé kategorie a vyberte si nějakou nutričně hodnotnou pro vás novou potravinu.
5 základních rad, jak si zpestřit jídelníček
1. Zařaďte každý den nějakou potravinu, kterou jste třeba dříve jedli, ale dlouho jste ji neměli.
2. Zařaďte každý týden jednu zcela novou potravinu, kterou jste ještě nikdy neměli (pokud vám zprvu nebude chutnat, dejte tomu šanci a ochutnejte ji ještě několikrát, uvidíte, že vám třeba zachutná). Pro každého to znamená něco jiného. Jen pro inspiraci může to být například quinoa, soba nudle, tempeh, mořské řasy (například wakame), ančovičky, hummus, mungo klíčky, dýňový olej, ořechová másla, zajímavý druh sýra, neobvyklé koření atd.
3. Když půjdete na nákup, kupte si alespoň jednu potravinu, kterou běžně nekupujete. Můžete navštívit i specializované prodejny se zdravou výživou, zahraničními potravinami nebo farmářské trhy.
4. Navštivte restauraci a vyberte si méně tradiční jídlo, zkoušejte i cizí kuchyně. Výborné jsou i bufetové restaurace, kde si můžete sami vybrat a nakombinovat různé pokrmy (jen pozor na množství, není nutné ochutnat úplně vše).
5. Každý týden vyzkoušejte alespoň jeden nový recept. Prolistujte si nějakou kuchařku nebo chvíli brouzdejte na internetu, vyberte si nový recept se zajímavou surovinou, kterou běžně nejíte (inspirovat se můžete i recepty zde na stobklubu).
Přijďte v sobotu 19. 10. na již tradiční Den zdraví! Kromě bohatého programu zde můžete ochutnat a rovnou i zakoupit zajímavé potraviny, které rozhodně mohou být součástí pestrého jídelníčku. Více informací o Dni zdraví se dozvíte zde.
Každodenní triky a tipy pro pestřejší jídelníček
- Když si připravujete salát, použijte alespoň 3 ingredience, místo zelného, mrkvového nebo okurkového si udělte salát míchaný.
- Podobně si můžete připravit i ovocný salát, který si dáte místo klasického jablka na svačinu.
- Namíchejte si vlastní müsli nebo směs vloček - využijte různé druhy vloček (ovesné, žitné, ječné, pohankové), přidejte různé druhy ořechů a semínek, případně i sušeného ovoce.
- Namíchejte si semínkovou směs (např. dýňová, slunečnicová, sezamová) a používejte do salátů, jogurtu, kaší apod.
- Připravte si luštěninovou směs z různých druhů luštěnin, využijete ji například pro přípravu polévky.
Život (ani jídelníček) by neměl být stereotypní a neměli bychom se ochuzovat o nové zážitky, o nové chutě a měli bychom se neustále překvapovat. Tak s chutí do PESTRÉHO ŽIVOTA!
Pokud už teď máte nějaké zkušenosti, jak se vám daří PESTROST zařazovat do života a jídelníčku, podělte se o to s námi v komentářích.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Pro Pavliczek007 - bulgur kupuji ve zdravé výživě.
Každý den si říkám: Co bude na večeři, co jsme už dlouho neměli?
Také se pokaždé v obchodě koukám po nových zajímavých potravinách, vždy je chci ochutnat. A vrchol dovolené jsou pro mě vždycky místní trhy a všechno to skvělé místní jídlo :-)
Ale díky STOBu jsem se třeba naučila jíst olomoucké tvarůžky (nikdy předtím jsem je nechtěla pro jejich aroma), kupuju si různé oříšky a semínka a sušenou zeleninu a taky jsem poznala kuskus a bulgur. Celozrnný kuskus jím pravidelně, bulgur jsem se ještě nenaučila moc vařit (neodhadnu správné množství vody a délku vaření).
Vím, dá se udělat zásobička potravin ( taky to tak dělán ), nebo záloha z vlastních zdrojů, ale to pak vede k tomu, že pestrost potravin se trochu vytrácí. Když jedu na větší nákup jednou za 3 týdny, tak spíš koukám na potraviny, které mi vydrží, než na pestrost.
Tím tento úkol nezanedbám, jen přispůsobím danným podmínkám.
jen vynechám ořechy a některou syrovou zeleninu - potraviny, na které jsem alergická
Martin Pavek
Aktuality
Kvíz o ceny
Ankety
Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?